Dinin Ötesinde Giriş

Dinin ötesinde gerçek vardır. Dinin ötesinde Tanrı’yı buluruz. Dinin ötesinde gerçeğinde giriş.

Din hayatımızın birçok alanını derin bir şekilde etkilemektedir. Bir ülkenin üzerinde hayal edilemeyecek kadar siyasi, ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitimsel büyük bir etki göstermektedir. İnsanlık tarihinde ortaya çıkan birçok medeniyet de dinin etkisi ile çıkmıştır. Aynı zamanda birçok savaş nedeni de dinlerden dolayı ortaya çıkmıştır.
Bireysel olarak baktığımızda din bir insanı ana rahiminden mezara kadar hayatının tümünü etkileyen bir olgudur. Bir insan dünyaya gelir gelmez kendi isteği dışında toplumun önemsediği bir dindarın ismi ile çağrılır. Doğduktan sonra ise o kişinin özgür iradesi ile hiç alakası olmadan aile veya toplumsal veya kültürel baskı yüzünden toplumun benimsediği bir dine girer ve kendisi de bilmediği halde dinsel kimliği, hayata bakışı ve dünyaya bakışı kalıplaşır. Din boyunduruğu içinde evlenir, çocuk doğurur ve dinin kalıbı içinde ölür.

Peki, hayatımızın her alanında bu kadar etkisi olan ‘din’ hayatımızın temel sorularına cevap verebiliyor mu?

Ama maalesef bu tip dini kavramlar bir insanı nihai gerçek ya da huzura yönlendirmek yerine, cevaplanması gereken birçok soruyu cevapsız bırakarak bilgisizliğe ve kaosa sürüklemektedir. Hz. İsa dinin yanlışlıklarına sessiz kalmayıp şöyle dedi. ‘Bırakın onları; onlar körlerin kör kılavuzlardır. Eğer kör köre kılavuzluk ederse, ikisi de çukura düşer.’(İncil Matta 15:14)
Hiçbir insan kendi hayatını yalan veya çürük temel üzerine bina etmek istemez. Evi satın almak isteyen kişi ise mutlaka binanın temelinin ne kadar sağlam olduğunu defalarca kontrol eder. Ama asıl önemli olan hayatımızın temelini bina ederken aynı titizliği gösteriyor musunuz? Kulaktan dolma bilgilerle, topladığı çürük temel üzerine hayatını bina ederse bunun sonu nasıl olacak? Bir gün dünyanın tüm temel ilkelerinin sarsıldığı zaman gelince hangisi ayakta duracak. Yalnız gerçek üzerinde hayatını bina eden ayakta kalır. Hz. İsa İncil’de söyle söyledi. ‘Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak.’
Dinin Ötesinde’nin amacı, yaşam yolculuğuna çıkan sizlere Tanrı’nın izlerini bulabilmeniz için yardımcı olmaktır. Aynı zamanda amacımız dininizi değiştirmek ya da herhangi kurumun menfaati için kalıplaştırılmış bir dine yöneltmek değildir. Gerçeğin ta kendisi olan Tanrı’ya yöneltmektir.

Sitemizde olan içeriklerin kalıplaşmış dinin getirdiği önyargılardan özgür olmanızı ve yeni hayat yolculuğuna çıkmaya kararlı olan sizlere yol gösteren bir fener gibi olmasını umuyorum. Şimdiden size iyi yolculuklar dilerim.